Klinik Sosyal Hizmet Türkiye

Klinik Sosyal Hizmet nedir?

Klinik sosyal hizmet, diğer sosyal hizmet alanları gibi sosyal hizmet mesleğinin bir parçasıdır. Örneğin, "bireysel sosyal hizmet çalışması", "yetişkin eğitimi" ve "psikiyatrik sosyal hizmet" gibi sosyal hizmet çalışmalarının bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir.

Başlıca Sosyal Hizmet alanları:

  • Sağlık alanı (Health social work)
  • Eğitim alanı (School social work)
  • Adalet alanı (Forensic social work)
  • Çalışma ve sosyal güvenlik alanı (Work and social security)
  • Sosyal hizmet, sosyal yardım alanı (Social services and social aid)

Klinik sosyal hizmet, değerlendirme, psikoterapi ve danışmanlığı içeren teşhis ve tedavi, danışan odaklı savunuculuk, konsültasyon ve değerlendirmeden oluşur.

Klinik Sosyal Hizmet Çalışmalarının Tanımlanması

Klinik sosyal hizmet çalışmaları özellikle aşağıda belirtilen konuları kapsamaktadır:

  • Zorlu sosyal, biyo-sosyal ve psiko-sosyal bozuklukların ve sorunların üzerinde çalışılması,
  • Psişik, somatik, akut ve kronik hastalıklar durumunda, sosyal hizmet tedavilerinin gerçekleştirilmesi
  • Sosyal çevrenin de dâhil edildiği sağlık çalışmaları (Gesundheitsarbeit)
  • Sosyoterapi (Soziotherapie) gibi sosyal hizmet mesleğine özgü terapilerin uygulanması.
  • Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı’nın eğitimini almış olduğu psikoterapi ekolünü uygulaması.

Avrupa Klinik Sosyal Hizmet Merkezi (European Centre for Clinical Social Work - ECCSW) tarafından, klinik sosyal hizmet çalışmaları "çeşitli sağlık alanlarında danışmanlık, psikoterapi ve sağlığın desteklenmesine (präventiv – koruyucu, önleyici) yönelik olarak sağlanan uzman çalışmaları" olarak tanımlanmaktadır.

Klinik Sosyal Hizmet’in Ana Temelleri

Sosyal hizmet çalışmalarının temel amaçları, sosyal sistemlerdeki bireylerin sosyal sorunlarının önlenmesi, hafifletilmesi veya çözülmesidir. Ayrıca biyo-psişik ve biyo-psikosomatik bozukluklara sosyopatolojik uzmanlık, danışmanlık, terapi, tedavi, önleyici tedbirler kapsamında ve sosyal hizmetler bilimi temelinde müdahale edilmesi işlemlerini kapsamaktadır.

Bu tip uzman çalışmaları söz konusu "klinik sosyal hizmet" çalışmaları olarak tanımlanır.

Klinik sosyal hizmet çalışmaları danışmanlık merkezlerinde, muayenehanelerde, ayakta tedavi merkezlerinde, gündüz bakım tesislerinde, sosyal-psikiyatride, kliniklerde veya uzun süreli yatan hasta kabul eden tesislerde gerçekleştirilmektedir.

Klinik Sosyal Hizmet, Hastanelerde Sağlanan Sosyal Hizmetlerden Farklıdır

Klinik sosyal hizmet çalışmaları, hastanelerde sağlanan sosyal hizmetlerden (Kliniksozialdienst) ayırt edilmelidir. Bu kapsamda hastanelerde sunulan "klasik" sosyal hizmet çalışması ile klinik sosyal hizmet’in çalışma alanları ve çalışma boyutları çok farklıdır. Hastane kelimesi kullanılması, klinik sosyal hizmet çalışması yapıldığı anlamına gelmemektedir.

Müdahale Bilgileri

Klinik sosyal hizmet müdahale bilgilerinin temeli, biyo-psişik ve biyo-psikosomatik bozuklukların gelişmesine ilişkin sosyal hizmet çalışmalarının bilimsel olarak açıklanmasını sağlayan bilgilerdir. Bu durum, bireylerin kalıcı olarak giderilmemiş biyo-psikososyal ihtiyaçlar (Grawe'ye (2004) göre tutarsızlık gerilimleri) gibi sosyal problemleri ile insanlar üzerindeki biyo-psikopatolojik etkileri arasındaki bağlantıyla ilişkilidir. Bu kapsamda atılacak ilk adım, hasta bireyin ihtiyaç memnuniyetinin kalıcı olarak önlenmesi ile ilgili bozukluğu etkileyen sosyal etkileşim (değişim ve güç ilişkileri olarak) ilişkilerin tespit edilmesidir. Tedavide, danışanın ihtiyaçlarının tatminini olabildiğince deneyimleyebileceği yeni sosyal ağların kurabilmesi önemli rol oynamaktadır.

Klinik sosyal hizmet çalışmalarının uygulama yöntemleri, kişiye onun sosyal kapsamdaki yerine denk gelen müdahaleler şeklinde tanımlanır. Bu kapsamda kullanılan yöntemler arasında sosyal danışmanlık, psiko-sosyal danışmanlık, sosyal terapi (veya sosyoterapi), sosyal ağ çerçevesinde sosyal destek sağlama ve olay yönetimi gibi yöntemler yer alır. Çalışmalar, kişi ve çevresi arasındaki ilişkiye odaklanır. Önemli konular şunlardır: Bozuklukların sosyal nedenleri, bozuklukların sosyogenezi; psiko-sosyal teşhis, sosyal teşhisler, sosyal hizmet danışmanlığı ve terapisi, bozukluklarla sosyal olarak baş etme stratejileri, sosyal ağın önemi, sosyal ve psiko-sosyal müdahale.

Nasıl Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı olurum?

1.) Üniversite ya da yüksekokulların dört yıllık Sosyal Hizmet lisans programlarından mezun olmak.

2.) Sosyal Hizmet lisans eğitimin ardından en az 1,5 yıllık klinik odaklı yüksek lisans eğitimi.

3.) Psikoterapi eğitimi ve Süpervizyon.

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Avusturya Psikoterapi Meslek Yasasına uygun alınan Psikoterapi Eğitimleri:

Österreichisches Trainingszentrum (ÖTZ) onaylı Avusturya Sağlık Bakanlığı ve Psikoterapi Meslek Yasasına uygun 1320 saatlik "Psychotherapeutisches Propaedeutikum" (Psikoterapötik Propedötik) Psikoterapi Eğitimi

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online TerapiOnline Cinsel TerapiOnline Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.