İzmir'de Cinsel Danışmanlık ve Cinsel Terapi kapsamında Erken Boşalma ve diğer tip orgazm bozukukları

Erkekte yaşanan Orgazm Bozukluğu – Gecikmiş Boşalma ve Erken Boşalma.

Erkeklerin en yüksek noktası (boşalma anı) adale sisteminin ritmik sıkıştırması ile başlar. Aynı anda Oksitosin hormonu boşalır ve bununla birlikte tüm vücüda rahatlama ve gevşeme hissi yayılır. Kısa bir süre sonrada Penisten sperm dışarı fışkırtılır. Orgazm duygusunun aslında sperm boşalması ile ilgisi yoktur. Tek bir damla dahi kaybetmeden, tatmin edici bir orgazm yaşamakta mümkündür. Bazı erkekler orgazm hissi başlaması ile birlikte Penis ve Haya torbası arasındaki meni kanalı üzerine baskı uygulayarak bu sihri başarırlar. Bu sayede meni boşalması olmaz. Tantra’da bu teknik yaşam enerjisini israf etmemek, buna karşın, yine de tatmin edici cinsel deneyimleri yaşamak için bir oyun gibi kullanılırdı. Bu yöntemin diğer bir faydası ise: Bu teknikle bir erkeğin çok çabuk (tekrardan) yeni bir orgazm daha yaşaması mümkün olmaktadır. Dezavantajı ise: Partnerin bu boşalmayı görmemesi ya da hissedememesinden kaynaklanan problemler.

Çeşitli orgazm ve boşalma bozukluğu biçimleri bilinmektedir:

  1. Orgazm retardatus (gecikmiş Orgazm).

Erkek meni boşalmasını sağlayan orgazmı yaşamak ister, fakat “tam doğru şekilde yapıp yapamama” sorusu aklına gelir. Bu problem kafasında oluşabilir, psikanalitik bakış açısından bunun ardında genellikle ödipal bir çatışma yattığı düşünülmektedir. Geç orgazmın en uç şekli “anorgazmi”dir, bir başka deyişle boşalmayı takiben orgazmın artık hiç yaşanamamasıdır.

  1. Orgazm praecox (erken orgazm ve meni boşalması).

Genç yaşlarda, “doğru zamanda” boşalma kesinlikle bir eğitim ve tecrübe konusudur. Zira her şey çok yenidir ve genellikle az bir tahrikle bile hemen en yüksek noktaya ulaşılır ve boşalma sağlanır. Bu erken yaşlarda erkeklerde bazı korkulardan kaynaklanan erken boşalma yaşanabilir. Örneğin: cinsel organının çok küçük olduğuna inanılması ve kadınlar için yeterli olamamaktan korkulması erken boşalmanın başlıca sebeplerindendir. Benzer şekilde, cinselliğe ilişkin bilgi eksikliği de erken boşalmaya neden olabilir.

Erken boşalma söz konusu olduğunda Ödipal bir çatışma da düşünülebilir. Bu durum ereksiyon bozukluğundaki (sertleşme sorunu, iktidarsızlık) gibi bir cinsel fobiye kadar uzanan bir ilerleme gösterebilir. Bu tip problemleri olan erkekler nevrotik bir tablo sergiler ya da pre-ödipal dömeme ait Borderline ya da Narsisistik kişilik örgütlenmelerine sahip olabilirler.

Başka bir cinsel fonksiyon bozukluğunu takiben 30’lu yaşlar ile 40 yaş arasında erken boşalma sorununun ortaya çıkması halinde, muhtemelen saplantı nevrozu, depresyon veya narsisistik kişilik bozukluğu/narsisistik kişilik örgütlenmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Kendi cinselliğine karşı çekingenlik yaşayan bir annenin oğlunu yetiştirme tarzıda büyük bir etki bırakabilir. Örneğin, eğer bir anne cinselliği reddediyorsa veya bir şekilde “pis ve kötü” bir şey olarak görüyorsa, bu durum o sırada yetişmekte olan oğlunun cinsel deneyimi üzerinde uzun süreli bir etki bırakabilir. Bu tip bir kişinin, normal bir cinsel yaşantısına dahi kapılarını kapatmış olması muhtemeldir ve cinsellik nasıl olsa “pis ve kötü” bir şey olduğu için, zorda kaldığında sadece hayat kadınlarına gitmesi mümkündür. 

  1. Ejaculatio deficiens (orgazm olmasına rağmen meni boşalmasının gerçekleşmemesi).

Bunun arkasında genellikle Ödipal çatışmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmesi mümkün olan korkulara karşı akıl dışı (mantıksız) geliştirilen bir tür savunma yatmaktadır. Örnek olarak, eğer erken çocukluk dönemlerinde vajinaya ilişkin kafasında farklı hayal ve düşünceler geliştiyse ileriki erişkin olarak yaşayacağı cinsel hayatında sorunlar çıkabilir. Ödipal çatışmaya bağlı olarakta bilinç dışından gelen hadım edilme (kastrasyon anksiyetesi) korkuları bir erkeğin orgazm olmasına rağmen meni boşalmasının gerçekleşmemesine yol açabilir.

Bazen de kullanılan ilaçlar orgazmda meni gelmemesine neden olabilir.

  1. Ejaculatio retrograda (meninin geri dönmesi dolayısıyla yaşanan kuru orgazm).

Meni boşalması, sidik torbası içerisine gerçekleşir. Bunun nedeni, sinir hastalıkları olabilir (MS çoklu skleroz, diyabetik nevropati), bunun nedeni orgazm esnasında sidik torbasının mekanik olarak kapanmamasıdır. Bu bozukluğa yol açan ayrıca bazı anatomik özelliklerde vardır.

Not: Bu dört tip orgazm ve boşalma sorunu yaşıyor iseniz ilk başvuracağınız yer bir Üroloji Uzmanı (Uzman Hekim) olmalıdır. Sorunun biyolojik mi yoksa psikolojik mi ayırdımı yapılması gerekiyor. Yukarıda yazımda bahsetmiş olduğum orgazm bozuklukları psikolojik anlamda ki bozuklukları ele almaktadır. Uzman Hekiminizin yapacağı bütün tetikler ve araştırmalar neticesinde eğer bedensel, biyolojik yani organik bir bulgu yok ise o zaman Psikoterapik destek almanız gerekir.

Abdullah ÖZER
Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online TerapiOnline Cinsel TerapiOnline Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.