İzmir'de Cinsel Terapi ve Cinsel Danışmanlık

Cinsel terapi nedir?

Kısa ve öz:

İzmir Cinsel terapi hizmetlerinde amaç, mutlu ve huzurlu bir cinsel hayata kavuşmanızı sağlamak olduğu için yaşamakta olduğunuz zorlukların nedenlerinin anlaşılması ve ardından sorunların ortadan kaldırılmasını veya en azından bunlarla baş edebilmeyi öğrenmeniz önceliklidir. Sorunların düzeltilmesi ve etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak uygulanacak çalışmalar, kişiye özeldir ve alışkanlıkların ve genel inanışların değiştirilmesini, eşinizle veya partnerinizle aranızdaki anlaşmazlıkların çözümlenmesini, korku, utanç, iğrenme veya suçluluk duyma gibi insanı zorlayan duyguların yeniden düzenlenmesini, bedensel egzersizler yapılmasını, rahatlama tekniklerinin uygulanmasını, ihtiyaç ve duyguların algılanmasını, dışa açılmanızı ve benzeri, yenilikleri hayatınıza katarak iyileşme yolunda adımlar atmanızı sağlama amacını taşımaktadır.  Bunun dışında, cinselliğin farklı aşamalarında bedenimizde nelerin olup bittiği ve ne gibi fonksiyonların gerçekleştiğine ilişkin örneğin haz ve ereksiyonun nasıl oluştuğu (veya nasıl kaybolduğu),  bedenimizde ne gibi değişikliklerin gerçekleştiği, beyin ve hormonların nasıl bir rol üstlendikleri ve orgazmın nasıl bir fonksiyon olduğu gibi birçok konuda seks hakkında bilinen mit ve efsanelere ilişkin anlayışların doğru ve hedefe odaklı bilgilerle desteklenerek güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Cinsel terapi süreci nasıl işler?

Cinsel terapi sürecinde ilk olarak sürecin ana hatlarını ve isteklerinizi, sizinle yapılan ilk görüşme sırasında birlikte belirlenmektedir. Cinsel terapide, öncelikle sizinle birlikte bir ilk görüşme yapılmaktadır. Bu tanışma görüşmesi, cinsel probleminize ilişkin ilk kanaatlerin oluşmasına ve daha önceki çözüm denemelerinize ilişkin bilgi edinmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu görüşme sayesinde hem şikayetinizin  belirlenmesine hem de cinsel şikayetinizin geçmişine ilişkin bilgi edinilmektedir. Bu ilk analizi takiben durumunuza ilişkin olarak kısa süre bir içerisinde bilgilendirilecek ve uygulanması gereken muhtemel cinsel terapi ya da cinsel danışmanlık süreci belirlenecektir.

Yapılan ilk görüşmenin ardından öncelikle bir uzman hekimle görüşmeniz tavsiye edilecektir. Zira, bir cinsel terapiye başlanmadan önce cinsel zorlukların yaşanmasına neden olan örneğin bedensel engellerin ve sebeplerin var olup olmadığı mutlaka uzman hekim (ürolog ya da kadın hastalıkları uzmanı) aracılığıyla tespit edilmelidir.

Cinsel terapi ve Cinsel Danışmanlık, aşağıda belirtilen sorun ve problemlerin aşılması konusunda sizlere yardımcı olabilir:

 • Uzun bir süredir cinselliğe karşı bir isteksizlik haliniz varsa
 • Her ne kadar sekse karşı isteğiniz olmasına rağmen, ereksiyon durumuna geçemiyor (ereksiyon bozukluğu) veya kayganlık gerçekleşmiyorsa (vajinal kayganlık sağlanamıyorsa),
 • Orgazm yaşayamıyorsanız (Vajinal, Klitoral ve Anal Orgazm süreçleri),
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissediyorsanız veya artık seksten cinsel haz alamıyorsanız (ağrılı cinsel ilişki süreci yaşıyorsanız),
 • Erken boşalma problemleri yaşıyorsanız,
 • Cinsellik sırasında iğrenme veya utanç duyguları hissediyorsanız,
 • Seks bağımlısı olduğunuza ilişkin kaygılarınız varsa ve bu hayatınızı fonksiyonel bir şekilde yaşamayı engelliyorsa,
 • Vajinal kramplar (vajinismus – cinsel ilişkiye girememe) nedeniyle, partnerinizle birleşme yaşayamıyorsanız,
 • Partnerinize cinsel ihtiyaçlarınızı açıklamakta zorluk yaşıyor veya ihtiyaçlarınızı karşılayan bir tecrübe yaşayamıyorsanız,
 • Cinsel başarısızlık korkularınız varsa (performans anksiyetesi),
 • Cinsel yöneliminiz, içe veya dışa dönük problem ve anlaşmazlıklar yaşanmasına neden oluyorsa,
 • Cinselliğe veya bedeninize ilişkin her tür korkularınız konusunda, cinsel terapiler sizin için faydalı olabilir.

Cinsel krizler, cinsel problemler ve cinsel işlev bozuklukları

Cinsel terapilerde cinsel problemler ve krizler, cinsel ilişki bozuklukları, cinsel fonksiyonel bozukluklar, cinsel isteklere ilişkin bozukluklar ve diğer cinsel bozukluk konuları da ele alınarak görüşülmektedir.

Bazı cinsel bozukluklarla  (cinsel faaliyetlerin uygulanması veya cinsel arzuların uyarılması sırasında zorluklar gibi) sıkça karşılaşılmaktadır. Burada söz konusu edilen bozukluklar, seks sırasında belirli bir işlevin kısmen ve kısıtlı olarak veya hiçbir şekilde yerine getirilememesidir. Ayrıca bireylerin seks eylemini iğrendirici veya korkutucu bulması partnerlerinin duygularını kısıtlamasını veya tamamen yok olmasına neden olarak seks sırasında cinsel tatmin yaşanmasını engelleyebilmektedir. Bazen bireyler sekse karşı az veya hiç ilgi duymayabilir bu sebeple cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir ya da tam tersi bir durumda bazı bireylerde seks isteği, aşırılık düzeyine yükselebilmektedir.

Cinsel yönelimde belirsizlik ve tutarsızlıklar yaşanmaya başladığında, cinsel terapilerde bu cinsel yönelim çatışmalarına da odaklanılır. Çiftler arasındaki ilişkilerde sorun yaratan veya bu ilişkinin sürdürülmesine engel teşkil eden cinsel ilişki bozuklukları, özel cinsel tercihler ya da farklı bir cinsel yönelimlerin söz konusu olması durumunda çiftlerin bu sorunlu dönemleri başarılı bir şekilde atlatmalarına yardımcı olma cinsel terapinin temel amaçlarındandır.  Ancak terapi sırasında heteroseksüel, biseksüel veya homoseksüel yönelimin temel olarak hiçbir şekilde zarar görmemesine dikkat edilmektedir.

Cinsel terapi sürecine başlanmadan önce cinsel bozukluğun organik kaynaklı veya bir hastalığa bağlı olarak oluşup oluşmadığı, kapsamlı bir şekilde incelenip aydınlatılması gerekir. Bunun için de öncelikle bir uzman hekim (ürolog – jinekolog) tarafından tıbbi müdahale uygulanmasının gerekli olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu sırada gözlenmekte olan cinsel problemlerin öncelikli olarak bir psişik (ruhsal) bozukluğun bir parçası olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır.

Cinsellik, tüm bireyleri ilgilendiren bir konudur. Seks konusunun  bireyin en mahrem ve en hassas alanlarından birisi olması sebebiyle çoğu zaman baskılansa yaşam kalitesi ve yaşam memnuniyeti ve ruh sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Cinsel terapi, seks hayatı alanındaki her tür zorluğun aşılmasında  yardımcı olmaktadır.  Cinsel terapi, cinsel davranışlarda ve seks hayatımızda tekrar tekrar baş gösteren ve ilişkilerde anlaşmazlığa neden olan her tür sorun ve problemin aşılmasına yardımcı olmaktadır.

Cinsel isteklere yönelik:

Eşler ve partnerler, bazen aşamalı olarak  bazen de tamamen farklı cinsel deneyimler yaşamayı ve cinsel isteklerini gerçekleştirebilmeyi arzu ederler. Ancak bazen eşlerden birinin istediği ve arzu ettiği seks deneyimi, diğer eşin istek ve arzularına uygun olmayabilmektedir.  Bu durumdan dolayı oluşan çiftlerin arasındaki cinsel anlaşmazlık bazen  çiftin hem kendi cinsel arzularına hem de aralarında yaşamakta oldukları çift olma durumuna uygun doğru cinsel değişiklik arayışlarından kaynaklanmaktadır. Bu durumda, kendi kişisel seks deneyimi arayışlarınıza ve bir çift olarak birlikteliğinize uygun seks deneyimlerine ilişkin temel soruları kendi kendinize sormalısınız;

 • Bir çift olarak aramızda nasıl bir uyum sağlayabiliriz?
 • Kişisel isteklerden hangileri karşılanmayabilmektedir?
 • Bir yandan çiftler arasındaki uyumlu seks ilişkisi muhafaza edilip hem de diğer yandan bireysel seks fantezileri nasıl gerçekleştirilebilmektedir?

Bekar bireyler içinse şu soru önem taşımaktadır;

 • Sizin için ne tip bir cinsel ilişki ve hangi cinsel profil uygundur?

Cinsel danışmanlık ve Cinsel Terapi kapsamındaki konular nelerdir?

Cinsel danışmanlık hizmetleri sırasında oldukça geniş bir yelpazede çeşitli konular ele alınabilmektedir. Aşağıda sıralanan konular ele alınabildiği gibi ayrıca kişiye özel sorularınız da görüşülebilmektedir. Bunlar;

 • Bekar (single) biri olarak seks ve cinsellik
 • Çiftler arasındaki cinsel anlaşmazlıklar
 • Uzun süreli özel hayat arkadaşlıklarında seksin önemi
 • Cinsel sadakat ve sadakatsizlik
 • Aşk maceralarında yaşanan seks deneyimleri (gizli ve mahrem ikincil yan ilişkiler)
 • Kapalı ve açık veya çoklu ilişkiler
 • Heteroseksüellik, biseksüellik, homoseksüellik
 • Çiftler arasındaki anlaşmazlıklar
 • Gay ve heteroseksüel seks ilişkileri
 • Seks sırasında aktif, pasif vb. rollerin benimsenmesi
 • LGBTQ+ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans,Queer, Interseksüel) hakkında sorular
 • Bilhassa Batı Avrupa’da olan Karanlık odalarda, swinger kulüplerinde ve seks partilerinde seks
 • Kendi kendini tatmin ve cinsel içerikli mesajlaşma, kameralar üzerinden seks, porno, internet
 • Cinsellik, kültür ve din (dini kültürel değerler ve standartlar – kültürel kodlar)

Randevu ve Tarih belirlenmesi

Cinsel danışmanlığa ve Cinsel Terapiye yönelik randevu tarihleri, bizzat terapistinizle birlikte belirlenmektedir. Ancak, yapılacak görüşmelerin kesin sayının öngörülmesi mümkün değildir. Bu kapsamdaki temel öneri:

Görüşmeleri gerektiği kadarıyla ve mümkün olan en az sayıda yapılmasıdır.

Bazen seks üzerine konuşmak pek alışılmadık bir konu görülmektedir. Seks üzerine konuşulduğunda belki de haklı ve geçerli nedenlerden ötürü bireyleri utanç duygusu kaplamaktadır. Seks ve kendi cinselliğimiz, mahrem konular olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, görüşmelerin güvenli bir şekilde  yapılması önem taşımaktadır.  Görüşmelerin gidişatı ve biçimini danışanlarla ortak karara vararak belirlemek ve görüşmelerde kullanılacak uygun ve ortak kavramları geliştirmek da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Cinsel danışmanlık hizmeti sürecine ilişkin yorum ve önerileriniz danışmanlık süreci ve terapist-danışan ilişkisi açısından oldukça önemlidir.

Cinsel Danışmanlık ve Cinsel Terapi çalışmalarımızı "Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V." Alman Cinsel Araştırmalar Birliği normunda gerçekleştiriyoruz.

Görüşmelere hem bireysel hem de çift olarak katılabilirsiniz.

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTI) Akredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DE) Akredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFI) Akredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfS) Akredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.) Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP) Akredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI) Akredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Avusturya Psikoterapi Meslek Yasasına uygun alınan Psikoterapi Eğitimleri:

Österreichisches Trainingszentrum (ÖTZ) onaylı Avusturya Sağlık Bakanlığı ve Psikoterapi Meslek Yasasına uygun 1320 saatlik "Psychotherapeutisches Propaedeutikum" (Psikoterapötik Propedötik) Psikoterapi Eğitimi

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

 

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.