Avrupa Psikoterapi Sertifikası

Avrupa Psikoterapi Birliği - European Association for Psychotherapy

Avrupa Psikoterapi Birliğinin (EAP - European Association for Psychotherapy) merkezi Viyana'da bulunmaktadır. Başkanı, Philippe Vrancken (Belçika) ve genel sekreteri ise, Eugenijus Laurinaitis'tir (Litvanya).

EAP (Avrupa Psikoterapi Birliği), 41 ülkedeki 128 kuruluşta (bunlardan 28'i ulusal çatı kuruluşu ve 17'si Avrupa'daki birlikler olmak üzere) 120.000'in üzerinde psikoterapisti temsil etmektedir. Almanya'da Alman Psikoterapi Çatı Birliği bulunmaktadır ve Avrupa Psikoterapi sertifikasını veren Ulusal Tanıma Organizasyonu (NAO) ve Avrupa Psikoterapi Birliği'nin bir üyesidir. 1990 tarihli Strasbourg Psikoterapi Bildirisine dayanarak kurulan Avrupa Psikoterapi Birliği, bilimsel temelli yüksek eğitim standartlarına olan ihtiyacı karşılamak ve Avrupa çapında özgür ve bağımsız psikoterapi uygulamaları için mücadele etmektedir.

Avrupa Psikoterapi Birliği’nin önemli faaliyetleri: 

  • EAP Etik Yönetmelikleri: EAP, hastaları koruma için etik yönetmelikleri oluşturarak, bu yönetmeliklerin Avrupa çapında uygulanması için çaba göstermektedir.
  • Avrupa Psikoterapi Sertifikası (ECP - European Certificate of Psychotherapy): Avrupa Psikoterapi Sertifikasının amacı, karşılaştırılabilir bir eğitim standardının oluşturulması ve ilgili eğitimlerin Avrupa genelinde karşılıklı olarak tanınmasıdır.
  • Dünya Psikoterapi Konseyi'nin (WCP - World Council for Psychotherapy) kurucu üyesi: Kurucu üye olarak, WCP'ye aktif katılım sağlanmaktadır.
  • Uluslararası Psikoterapi Dergisinin Yayınlanması: ISSN 1356-9082
  • ECP Psikoterapistlerinin Tescil İşlemleri: Avrupa çapında mevcut olan psikoterapistlere ilişkin bir veri tabanının oluşturulmasıdır.

Avrupa Psikoterapi Derneği (EAP), Avrupa'daki psikoterapistler için en yüksek profesyonel standartları sağlamakta ve Avrupa Psikoterapi Sertifikası (ECP) düzenlemektedir.  Talepte bulunanlara, Avrupa Psikoterapi Sertifikası (ECP) verilebilmesi için, aşağıda belirtilen asgari şartları sağladıklarını, belgelendirmeleri gerekmektedir:

Aldığınız Psikoterapi Ekolüne bağlı olarak aşağıda belirtilen asgari saatlerin sağlanması gerekmektedir:

  • 700 saat Psikoterapi Teori Eğitimi
  • 250 saat Kendini Keşif Çalışması
  • 300 saat Psikoterapi Uygulaması
  • 150 saat Süpervizyon

 Toplam: En az 1400 saat ilgili Psikoterapi ekolün eğitimi alınmalıdır.

Almanya'da bir psikoterapist olarak çalışmak, ECP kriterlerini otomatik olarak karşılamak anlamına gelmez, çünkü Avrupa Psikoterapi Birliği en az 250 saatlik "Kendini Keşif Çalışması" istemektedir. Almanya’da psikoterapi eğitim programında ise sadece 120 saat "Kendini Keşif Çalışması" bulunmaktadır.

Avrupa Psikoterapi Sertifikası'nın alınabilmesi için uzmanlık eğitimleri, denetim, müdahale ve süpervizyon çalışmalarının alındığının belgelendirilmesi gerekmektedir.

Avrupa Psikoterapi Sertifikası, ulusal yasalardan bağımsız bir özellik olarak kabul edilmektedir.

Dünya Psikoterapi Konseyi - World Council for Psychotherapy

Dünya Psikoterapi Konseyi (Dünya Psikoterapi Derneği; WCP), 1995 yılında Viyana'da kurulmuştur. Her üç yılda bir, binden fazla katılımcıyla bir dünya kongresi düzenlemektedir. Derneğin temel hedefleri arasında, psikoterapinin tüm kıtalarda desteklenmesi ve teşvik etmek (1990 Strasbourg Psikoterapi Bildirgesine dayanarak), hastaların içerisinde bulundukları şartların iyileştirilmesi, kriz yönetimi ve barışın korunması konularında ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde olunması ve dünya çapında eğitim şartlarının standartlaştırılması yer almaktadır. Konseyin üyeleri, arasında hem psikoterapistler hem de psikoterapi organizasyonları yer almaktadır. Konseyin başkanı, Alfred Pritz'dir.

Dünya Psikoterapi Sertifikası, sadece bilimselliği tanınan ve kabul edilen psikoterapi eğitimleri alan psikoterapistlere verilmektedir.

Dünya Psikoterapi Kongresi

1996, 1999 ve 2002 yıllarında Viyana'da, 2005 yılında Buenos Aires'te, 2008 yılında Pekin'de, 2011 yılında Sidney'de, 2014 yılında Durban'da, 2017 yılında Paris'te ve 2020 yılında Moskova'da gerçekleştirilmiştir.

Dünya Psikoterapi Kongresi 2023 Yılında Yine Viyana'da Gerçekleştirilecek

Dünya Psikoterapi Derneği, 2023 yılındaki 10'uncu Dünya Kongresi için tekrardan kuruluş yeri olan Viyana'ya geri dönüyor. 4 bin bilim insanı, 25-29 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında Özel Sigmund Freud Üniversitesi'nde psikoterapideki en son gelişmeleri tartışacaklar. Yaklaşık olarak 4.000 katılımcı ile 500'ü aşkın konferans, seminer ve çalıştay yapılması ve psikoterapideki güncel eğilimler ele alınması beklenmektedir. Ayrıca psikoterapi uygulamalarını gerektiren hastalıkların tedavisindeki güncel gelişmeler hakkında, 200 civarında bilimsel bildirge sunulması planlanmaktadır.

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.