Prof. Dr. Elisabeth Lukas kimdir?

1942 yılında Viyana'da doğan Elisabeth S. Lukas, psikoloji okumuştur. Viyana’da hayranı olduğu logoterapi ve varoluşsal analizin kurucusu olan Viktor E.Frankl ile tanışmıştır. Logoterapi üzerine doktorasını yapan ilk kişi olan Lukas, doktora öğrenimi sırasında “Logo-Test” isimli psikolojik bir test geliştirmiştir. Bu geliştirmiş olduğu test 14 dile çevrilmiş olup birçok araştırma projesinde kullanılmıştır. Post doktora çalışmalarını, logoterapi ve varoluş analizi üzerine yapmıştır.

Daha sonra eşi ve oğluyla Almanya'ya taşınarak 1973'te klinik psikolog ve psikoterapist olarak çalışmaya başlamıştır. 1 Şubat 1986'da eşiyle birlikte Münih yakınlarındaki Fürstenfeldbruck'ta "Güney Alman Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Enstitüsü"nü kurmuştur. 17 yıl burada çalıştıktan sonra dünyanın birçok ülkesinde logoterapi ve varoluş analizi çalışmalarında bulunmuştur.

Psikoterapi eğitimi için öğrencilerin sistematik olarak logoterapi ve varoluş analizi fikirleriyle tanıştığı beş dönemlik bir öğretim programı geliştirmiştir. Geliştirmiş olduğu logoterapi öğretim programı, dünya çapında birçok logoterapi enstitüsünde kullanılmaktadır. Dünyadaki birçok logoterapi enstitüsünün vermiş olduğu logoterapi eğitim, Lukas’ın geliştirmiş olduğu öğretim programı doğrultusunda uygulanmaktadır. Lukas’ın öğretim programı, tam 5 sömestr sürmektedir. (Her bir modül beş hafta sonu kapsayacak şekilde, toplam on eğitim günden oluşmaktadır.)

Enstitümüzde sunmuş olduğumuz logoterapi eğitimi Lukas’ın kendi geliştirmiş olduğu eğitim materyallerinden oluşmaktadır. Sunmuş olduğumuz logoterapi ve varoluş analizi eğitiminin öğretim programı ve eğitim materyalleri, Almanya’da bulunan Lukas Enstitüsü’nden Dr. Lukas ve Dr. Schönfeld tarafından onaylanmıştır. 

Lukas, dünyada 50'den fazla ülkede üniversitede eğitim vermiştir. Münih, Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde kapsamlı eğitim çalışmalarında bulunmuştur.

1991 yılında California'da Santa Clara Üniversitesi'nden "Dünya Topluluğuna Psikolojik Danışmada" (Outstanding Contributions in Counseling Psychology on the World Community) üstün katkılardan dolayı onur madalyası almıştır. 2002 yılında anlam odaklı ve hümanistik psikoterapiyi teşvik etmesi sebebiyle, Viyana şehrinden “Viktor Frankl Fonu Büyük Ödülü”nü almıştır. 18 Mayıs 2014'te Moskova Üniversitesi'nde fahri profesörlüğe layık görülmüştür.

Lukas, 2011 yılına kadar Viyana’da bulunan ABILE 'nin (Logoterapi ve Varoluş Analiz Eğitim Merkezi) logoterapi ve varoluşsal analiz eğitmen terapistliği görevini üstlenmiştir.

Günümüzde Almanya Bamberg’de adına kurulmuş olan "Elisabeth Lukas Enstitüsü"nde onursal başkanlık yapmaktadır. Eğitim çalışmalarına Dr. Schönfeld ile birlikte devam etmektedir. Elisabeth Lukas’ın 30'dan fazla kitabı 16 dilde yayınlanmıştır.

Daha fazla bilgi için: www.logoterapi.org

Abdullah ÖZER
Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online TerapiOnline Cinsel TerapiOnline Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.