Borderline kişilik bozukluğu (Senden nefret ediyorum ama beni terk etme)

Kişilik bozukluklarında semptomlar belirli bir faktör tarafından tetiklenmez. Bu gruptaki bireyler, tüm hayatları boyunca bu hastalığın etkisinde kalırlar. Dışarıdan bakıldığında öncelikle ciddi bir psikolojik rahatsızlığının söz konusu olup olmadığı veya sadece stresten kaynaklı olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Borderline rahatsızlığına sahip olan tarafın hastalığına ilişkin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Borderline kişilik bozukluğuna sahip bireylerin rahatsızlığı erken çocukluk dönemlerinde oluşmaktadır.  (1 yaşında Anne ile başlar)

Bu hastalığa sahip olan bireyler, genellikle içsel olarak yoğun boşluklar hissettiklerini ve bunları doldurabilmeyi başaramadıklarını ifade etmektedirler. Kendi yarattıkları durumlar yoluyla bu içsel boşlukları duygularla kapatmaya çalışırlar. Ancak bu yolla sadece kısa süreli başarı sağlanır. Borderline hastaları, durumlarını hafifletmek için sivri nesnelerle kendilerini kesme ve yaralama eğilimindedirler. Duygusal açıdan Borderline ile bir ilişki yaşamak başlangıç aşamasından itibaren macera dolu bir deneyimdir fakat süreç içerisinde bu ilişkiyi sürdürülmek oldukça karmaşık ve zordur.

Kapılar çarpılır, tabaklar duvarlara atılır veya Borderline olan bir partner her ufak tefek sorunda gözyaşlarına boğulur. Bu tepkileri kendi hayatlarımızdan ya da en azından filmlerden gözlemleme şansına sahip olmuşuzdur.

 Bu tepkilerin ortaya çıktığı durumlarla nasıl başa çıkılacağı ve Borderline hastası olan bir kişiyle yaşanan bir ilişkinin nasıl yürütüleceği öğrenilmelidir. Hepimizin çevresinde bildiği ve tanıdığı bazı çiftler vardır, bir taraftan evdeki tüm tabak çanak kırılana kadar kavga ederler ve ardından âdeta hiçbir şey olmamış gibi tekrardan kol kola girip yaşamlarına devam ederler. Bu tip ilişkilerin çeşitli örnekleri edebiyat eserlerinde ve filmlerde yansıtılmıştır.  Bu ilişkilerde derin bir aşk ve sevgi, acı ve şiddetle bir aradadır. Ancak dürüst olmak gerekirse bu tip durumların hayatımızda sürekli olarak tekrar tekrar yaşanması pek de filmlerdeki kadar romantik ve güzel bir durum değildir. Bir ilişkide yaşanan davranış bozukluklarının sürekli tekrarlanması uzun vadede filmlerdekinin tersine sonsuz bir mutluluk yerine Borderline olan eşten ayrılmakla sonuçlanmaktadır. Ya da bu ilişki batağında Borderline eşin döngüsünde saplanıp kalınılmaktadır.

Sürekli tekrar eden kavgalar, öfke nöbetleri ve gözyaşlarına boğulma nöbetleri yaşamın yüksek düzeyde stres dolu dönemlerinde ortaya çıkabileceği gibi Borderline gibi bir hastalığın göstergesi de olabilir. Borderline hastası olan bireyler, kendi duygusal yaşamlarını normal ve makul bir şekilde düzenleyemezler. Bu durum da ilişkilerinde problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Borderline ilişkileri

Borderline ilişkiler, genellikle çok zor ve sancılı yaşanmaktadır. Borderline bireyler, partnerleri tarafından sevilmek, kabul edilmek ve her şeyden önce terk edilmemek isterler.  Bu nedenle partnerinin kendisine bağlı kalmasını sağlamaya çalışır. Aşırı şiddetli durumlarda, intihar edeceğini söyleyerek partnerini tehdit eder.

Peki,  Borderline bireyle sürdürmekte olduğunuz bir ilişkiniz varsa, ne yapmanız ve nasıl hareket etmeniz gerekir? Bunun tek bir çıkış yolu,  çiftlerin her ikisine bireysel seans uygulamaktadır. Borderline olan tarafın, kişilik bozukluğunun tedavi edilmesi için bu terapiye ihtiyacı varken partneri olan tarafın ise kendi sağlığına ve güvenliğine dikkat etmesi ve kendi yaşadığı korkuları ve kaygıları konuşabileceği bir ortam sağlanması nedeniyle bu terapiye ihtiyacı vardır.

Borderline ve sorular?

Bir Borderline ile birlikte yaşayan herkes kendisine tekrar tekrar “Borderline olan partnerimden ayrılmayı veya boşanmayı düşünmeli miyim yoksa böyle bir durum onun hastalığının kötüleşmesine neden olur mu?  Borderline hastası olan partnerim kendine bir şey yaparsa bunun suçlusu ben mi olurum?”  sorularını sorar. Bunlar, Borderline hastası olan bir partnerle ilişki yaşayan herkesin zihninden geçen sorulardır.

Eğer Borderline ilişki döngüsü hakkında sıkıntılar yaşıyorsanız kurumumuza müracaat ederek danışmanlık ya da terapi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kurumumuzda çalışan Uzmanlarımız Borderline ve diğer kişilik bozuklukları ile ilgili klinik tecrübelere sahiptir.

Abdullah ÖZER
Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı
Focusing (DFI)
Psikodinamik Psikoterapi (CSU)
Ego State Terapi (EST-DE/ESTI)
Ericksonian Psikoterapi (M.E.G.-DE)
Pozitif Psikoterapi Danışman (WAPP)
Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmen (VFI-Wien)

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.